ЕСУ ТЗ

Вивчаємо супротивника:

ЗВ’ЯЗОК

«ЕСУ ТЗ» (або АСУ ТЗ) — єдина система управління тактичної ланки для реалізації концепції «сетецентричної війни», що технологічно розробляється концерном Сузір’я.

Призначена для комплексного управління військами з використанням систем навігації, а також супутникових та безпілотних засобів спостереження. Кожна одиниця техніки, будь то командно-штабна машина командира бригади або БТР командира відділення, оснащена програмно-технічним комплексом — бортовим комп’ютером, що дозволяє отримувати та віддавати бойові розпорядження, визначати координати свого розташування та виводити на екран ноутбука електронну картку з бойовою обстановкою.

Повідомляється, що ЕСУ ТЗ, як і її аналог Future Combat Systems, крім обладнання зв’язку та навігації, є одні з найбільших комп’ютерних програм, коли-небудь створених людством і найбільшими у військовій техніці. Оскільки системи є аналогами, можна стверджувати, що ЕСУ ТЗ також, ймовірно, має понад 50 мільйонів рядків програмного коду, що робить створення такої системи складніше написання Microsoft Windows за обсягом праці програмістів. Такий величезний обсяг коду пов’язаний із необхідністю керування великою кількістю різнорідної техніки. Через неймовірну складність програмної реалізації ЕСУ ТЗ та Future Combat Systems багаторазово зривали терміни введення в експлуатацію і, зрештою, проект Future Combat Systems було припинено, незважаючи на витрати 18 мільярдів доларів, більша частина яких припала саме на програмування військових пристроїв. ЕСУ ТЗ, незважаючи на затримки, впроваджується Міноборони Росії і, ймовірно, буде найбільшим у світі програмним військовим комплексом.

Зміст:
1 Сценарій сетецентричної війни та роль інтеграції бойових машин за рахунок ЕСУ ТЗ у ній
1.1 Роздільність засобів розвідки цілей та їх ураження
1.2 Автоматичне балансування навантаження щодо знищення цілей з урахуванням зайнятості поточним вогнем бойових машин
1.3 Інтеграція з ППО
1.4 Інтеграція з артилерією
1.5 Інтеграція з танками
1.6 Інтеграція з БПЛА
1.7 Індивідуальні комплекти для піхоти та навідників
2 Командно-штабна машина
3 Проблематика захисту навігації та зв’язку в умовах застосування РЕБ
3.1 Захист від РЕБ сигналу GPS/GLONASS
3.2 Захист засобів радіозв’язку від РЕБ та прослуховування
3.3 Використання мереж класу WiFi та WiMAX після придушення вогнем засобів РЕБ
4 Хід розробки та впровадження
5 Склад

Сценарій сетецентричної війни та роль інтеграції бойових машин за рахунок ЄСУ ТЗ у ній

Роздільність засобів розвідки цілей та їх ураження
У концепції сетецентричної війни виявлення цілей та їх знищення зазвичай ведуться різними бойовими машинами. Це принципово змінює картину бою щодо традиційного і призводить до появи машин розвідки та цілевказівки нового класу, таких, як Армата Т-14, які здатні за рахунок ближнього імпульсно-доплерівського АФАР-радару виявляти десятки наземних та повітряних цілей.

Автоматичне балансування навантаження зі знищення цілей з урахуванням зайнятості поточним вогнем бойових машин
Надзвичайно важливим аспектом є можливість ЕСУ ТЗ балансувати завантаження цілями бойові машини через оптимальний розподіл «заявок» на знищення цілей, що надходять від засобів розвідки цілей. Перевантаженим бойовими завданнями машинам не віддається нових наказів, а засобам вогневої поразки, що простоюють, віддаються накази на ведення вогню або висування на позицію для цього. Тому тим самим числом бойових машин забезпечується набагато більша вогнева міць рахунок оптимального розподілу продуктивності пуску засобів поразки між бойовими машинами.

Інтеграція з ППО
У сетецентрическом сценарії різко зростає захист засобів ППО від придушення її, оскільки найуразливіший і видимий компонент — працююча РЛС, — перестає бути критичним. На полі бою з’являються сотні АФАР-радарів середнього радіусу дії, причому встановлених на бойових машинах, що мають розвинені засоби самооборони від ракетної та іншої зброї. Існуючі системи ППО спочатку проектувалися для зв’язку з оглядовими РЛЗ, які будуть швидко знищені протирадарними ракетами та включення власних секторальних РЛЗ за отриманими даними від оглядової РЛЗ. Оскільки дані системи існують багато років, то досить просто були інтегровані в ЕСУ ТЗ, яка дозволяє використовувати незвичайний раніше сценарій раннього виявлення повітряної атаки безліччю мобільних РЛС та оптико-електронних (тепловізійних) засобів ближнього радіусу дії, встановлених на бронетехніці.

Для інтеграції систем ППО з ЕСУ ТЗ використовується програмний комплекс «Барнаул-Т», що встановлюється до пунктів управління ППО. Цей комплекс підтримує сумісність ЕСУ ТЗ із існуючими системами управління ППО, такими як «Андромеда-Д».

Інтеграція з артилерією
У сетецентрическом сценарії різко змінюється тактика використання САУ. Якщо раніше найрозвиненіші САУ працювали з РЛС артилерійської розвідки, то сетецентрическом сценарії на полі бою з’являються сотні РЛС та засобів оптичного цілевказівки, що виконують функцію пошуку цілей для артилерії та коригування її вогню.

Для інтеграції ЕСУ ТЗ із системами управління артилерією використовується командно-штабна машина 1В172-2 з урахуванням БМП-3, що забезпечує інтеграцію ЕСУ ТЗ із системами управління артилерійським вогнем ЗС РФ. На програмному рівні інтеграція з ЕСУ ТЗ здійснюється комплексами “Барнаул-Т” та “Реостат”.

Нові артилерійські системи, такі як САУ «Мста-СМ» та «Коаліція-СВ», РСЗВ «Торнадо-Г», можуть підключатися до командних машин ЕСУ ТЗ безпосередньо без необхідності окремої машини інтеграції старих та нових систем управління артилерії.

Інтеграція з танками
ЕСУ ТЗ підтримує інтеграцію Т-14 та Т-90 у сценарії сетецентричної війни.

У сетецентрическом сценарії змінюється взаємодія командирів танка і навідників, які частіше починають працювати окремо друг від друга. Навідник зазвичай отримує цілі від більш досконалих засобів розвідки, ніж панорамний приціл командира і з більшою точністю. Робота командира танка більше акцентована на пошуку цілей, які складно виявити за допомогою РЛС чи оптичних локаторів без участі людини, таких як замасковані об’єкти. Зазначені командиром цілі також передаються в АСУ, забезпечуючи їх поразку як засобами танка, а й артилерією чи іншими засобами.

Інтеграція з БПЛА
ЕСУ ТЗ має інтеграцію з розвідувальними БПЛА, що дозволяє відразу ж передати на поразку цілі виявлені навіть малими БПЛА, такими як Орлан-10

Крім цього, є спеціальний безпілотний конвертоплан «Тайфун-5», який може використовуватися як ретранслятор зв’язку для ЕСУ ТЗ на дальність до 100 км.

Індивідуальні комплекти для піхоти та навідників
ЕСУ ТЗ дозволяє транслювати бойову обстановку на портативні планшети піхоти.[14] Крім цього, навідники можуть через комплект АРМ-Н передавати до ЄСУ ТЗ інформацію про виявлені цілі.

Командно-штабна машина
Управління засобами розвідки цілей та їх ураження здійснюється з командно-штабних машин Р-149МА1 на базі БТР-80

До складу командно-штабної машини входять УКВ- та КВ-радіостанції з дальністю дії до 25 км та 350 км, відповідно, а також засіб зв’язку за попередньо розгорнутими кабелями та виносними антенами. Сам БТР-80 є лише транспортною базою і все обладнання може бути зняте та розгорнуте в польових умовах, у тому числі сам обчислювальний комплекс з робочими місцями командного складу, реалізований за допомогою 4 військових ноутбуків TS Strong@Master 7020T виробництва НВО «Техніка-Сервіс»

Проблематика захисту навігації та зв’язку в умовах застосування РЕБ
Багато експертів чітко вказують на серйозну проблему захисту від РЕБ у сценарії «сетецентричної війни», де обмін інформацією має ключовий характер. Розробникам системи ЕСУ ТЗ вдалося представити варіант системи, який не тільки працює в умовах РЕБ, а й управляє системами радіоелектронної боротьби, який успішно пройшов польові випробування. У сценарії «сетецентрической війни» ведеться як пасивна, а й активна боротьба зі станціями РЕБ, і передбачається сценарій роботи після повного чи майже повного їх знищення.

Захист від РЕБ сигналу GPS/GLONASS
У сценарії сетецентричної війни ключовий компонент – це супутникова навігація. Тому постає питання надійного захисту приймачів GPS/GLONASS.

На вежі танка Т-14 видна захищена від РЕБ антена GPS/GLONASS з масивом спіральних мініантен у «капелюшку», а також роздільні антени прийому та передачі радіозв’язку. На самому Т-14 видно такий засіб РЕБ, як ЕМІ-генератор по вихідному випромінювачу Віркатора
На сучасному технічному рівні вдається забезпечити захист від РЕБ таких приймачів за рахунок таких технологій:

Використання кругової поляризації сигналу від супутників та очищення його від шумів РЕБ рахунок фільтрації всіх неполяризованих сигналів антенами зі спіральним приймачем
Посилення прийому сигналу від супутників рахунок використання безлічі приймачів зі спіральними антенами, зібраними в мініатюрні цифрові антенні решітки
Очищення засобами мікропроцесорів залишкових шумів РЕБ.
На проведених навчаннях підрозділи військ супутникового зв’язку перегравали війська радіоелектронної боротьби рахунок зазначених коштів.

Помехозащищенные приймачі навігаційних і командних сигналів з супутників зазвичай легко пізнаються характерною «капелюшку» на приймачі сигналу, у якій розміщений мініатюрний масив зазвичай з 7 елементів, у кожному з яких згорнута в спіраль приймальна антена для сигналу з кругової поляризацією.

Захист засобів радіозв’язку від РЕБ та прослуховування

Перешкодна CRPA-антена на машинах «Армата». Всередині «капелюшки» антени — масив згорнутих у спіраль антен, які бачать лише сигнал супутників із круговою поляризацією.
Короткі команди тактичної обстановки можуть бути передані на бойові машини разом із навігаційним сигналом із супутників. Однак цей канал надзвичайно малий і придатний для оповіщення всіх машин на полі бою про появу важливих цілей або надання загального наказу.

Для передачі основного потоку даних із захистом від РЕБ застосовуються такі средства:

Окрема від передаючої антени антена прийому сигналів. Чутливість приймальної антени має бути вищою, тому що з передачею сигналу питання вирішуємо через командну машину.
Наявність високочутливих та спрямованих на координати бойових машин антен на командній машині
Наявність спрямованого випромінювання на бойові машини від командних машин та забезпечення в міру можливості прямої видимості мережі вузлів зв’язку один з одним для цього
Різке скорочення обсягу інформації, що передається, з підвищенням надійності передачі її буквально до чисел координат і текстових повідомлень на манер чату або SMS. У цьому канал може бути ще, ніж голосового зв’язку. Наприклад, станція «Акведук» УКХ-діапазону у складі ЕСУ ТЗ в режимі протидії РЕБ забезпечує швидкість всього 1000-2000 байт (знаків) за секунду, що навіть надмірно для передачі координат цілей, що займають кілька байт.
Зазвичай захищений від РЕБ зв’язок легко пізнається на бронемашинах по двох роздільних антен радіозв’язку, де приймаюча виглядає більш масивно.

Зазначимо, що цифровий формат даних, що передаються, дозволяє їх легко зашифрувати стандартним алгоритмом ГОСТ Р 34.12-2015, зробивши фактично неможливим прослуховування каналів.

Використання мереж класу WiFi та WiMAX після придушення вогнем засобів РЕБ
Сучасні сценарії локальних воєн показують, що зазвичай сценарій сетецентричної війни розгортається проти фактично партизанських військ або військ, у яких кошти РЕБ або відсутні, або швидко знищуються, так як засоби радіотехнічної розвідки дозволяють дуже точно встановити координати постановників перешкод РЕБ і нанести по них масований вогневий удар. До традиційних трикутних станцій визначення координат роботи РЕБ класу Кольчуга або Вега додаються «мисливці за РЕБ», такі як бомбардувальники Су-34 з підвісними модулями «Сич», для ідентифікації позицій станцій РЕБ та нанесення по них ракетно-бомбових ударів.

Очищення каналів зв’язку від РЕБ дозволяє розширити їхню пропускну здатність до 54 Мбіт/с, що дозволяє робити навіть відеотрансляції між бойовими машинами. Це різко збільшує можливості пошуку та цілей. у тому числі сильно замаскованих, що особливо важливо при знищенні нерегулярних партизанських формувань, коли розпізнавання таких матеріалів часто можливе у напівавтоматичному режимі шляхом аналізу фото- та відеоматеріалів командирами бронемашин.

Також зазначений режим високошвидкісного зв’язку важливий при тиловому обслуговуванні бойової техніки з метою швидкого завантаження карт місцевості, передачі даних про поломки ТІУС ремонтним підрозділам, вивантаження даних для розвідувальних підрозділів, знятих у бойовій обстановці фото- та відеоматеріалів із встановлених камер, даних РЛЗ та іншої об’ємної інформації , яку неможливо передати вузькими каналами захищеного зв’язку в умовах роботи РЕБ.

Хід розробки та впровадження
Розробка ведеться російським концерном «Сузір’я». Генеральний конструктор – Азрет Юсупович Беккієв, заступник генерального директора “Роселектроніки”.

У жовтні 2010 року, після завершення 5-денного дослідницького командно-штабного навчання, концерн «Сузір’я» повідомив, що роботи в рамках ДКР «Сузір’я М», розпочаті у 2001 році, завершено. Навчання проходили на підмосковному полігоні Алабіно. У них брала участь 5-а окрема Таманська мотострілецька бригада, до якої фрагменти «ЄСУ ТЗ» почали надходити у 2007 році.

22 грудня 2018 року підписано державний контракт на постачання виробів для єдиної системи управління військами у тактичній ланці (ЄСУ ТЗ). Контракт укладено до 2027 року. Відповідно до нього, [що?] здійснюватиме супровід повного життєвого циклу складових елементів системи. ЕСУ ТЗ є єдиною системою управління боєм, яка включає 11 підсистем, що управляють у тому числі системами радіоелектронної боротьби, артилерією, ППО, інженерним і матеріально-технічним забезпеченням, а також єдину інформаційну мережу, в яку інтегровані різні види зв’язку, в тому числі радіорелейна, тропосферна та цифрова.

До 2020 року до військ повинні надійти 40 бригадних комплектів ЕСУ ТЗ на загальну суму понад 300 млрд руб.

Склад:
Основою комплексу спочатку було ПЕОМ «Багет», потім — ПЕОМ ЕС1866 вітчизняного виробництва, але із застосуванням імпортних мікросхем. Програмне забезпечення комплексу дозволяє наносити тактичну обстановку, що динамічно змінюється, на електронну карту, що відображається за допомогою ГІС «Інтеграція». Обмін інформацією здійснюється за допомогою аналога поштового клієнта, що забезпечує відправлення та прийом окремих файлів.

Для бездротової передачі даних використовуються цифрові засоби зв’язку сімейства «Акведук» УКХ-діапазону, що забезпечують швидкість 1,2—16 кілобіт на секунду і радіостанції НВЧ-діапазону — для передачі даних у межах прямої видимості.

В якості транспортної бази (уніфікованих командирських та командно-штабних машин) можуть використовуватись:

УКШМ-1 (дивізія-полк): К1Ш1, МТ-ЛБу, БТР-90;
УКШМ-2 (батальйон): БТ без озброєння типу БМП-1, БМП-2, МТ-ЛБМ, БТР-80;
УКМ (рота-відділення): лінійні об’єкти із озброєнням типу БТР-80, БМП-1, БМП-2, БМП-3, МТ-ЛБм, К1Ш1, МТ-ЛБу, БТР-90.
Відповідно до рішення Військово-промислової комісії при Уряді Російської Федерації від 24 квітня 2013 року, генеральний директор ВАТ «Концерн „Сузір’я“» А. Ю. Беккієв призначений генеральним конструктором ЄСУ ТЗ.