СПГ 9 “Спис”

СПГ-9 «Спис» – радянський станковий протитанковий гранатомет.

Історія створення

Перші гранатомети стали серійно випускатися ще під час Другої світової війни. «Фаустпатронами» і « базуки » прекрасно показали себе на полі бою і дали піхоті прекрасний інструмент боротьби з бронетехнікою супротивника – легкий, простий і дуже ефективний. Радянські бійці із задоволенням користувалися трофейними « фаустпатронами » і « Панцершрек », особливо убивчі для бронетехніки противника вони були в умовах міського бою.

Вже під час війни почалася робота над створенням першого радянського ручного гранатомета РПГ-1, але на озброєння він так і не був прийнятий. Зате в 1949 році у війська почав надходити більш вдалий РПГ-2, який знаходився в експлуатації кілька десятиліть.

У 50-х роках радянські військові дещо охолонули до ручного протитанкового зброї. Вважалося, що такі конфлікти будуть мати глобальні масштаби, і основну роль в них буде грати авіація, ракети і термоядерна зброя . Однак разом з цим постійно виникали локальні війни, в яких було необхідно боротися з бронетехнікою супротивника, а для цього найкраще підходили саме гранатомети. Крім того, в Радянському Союзі велика увага приділяласяповітряно-десантних військ, А для їх озброєння протитанкові гармати були дуже важкі.

Уже в кінці 50-х в СРСР зайнялися розробкою відразу двох гранатометів, які в майбутньому стали одними з найвідоміших зразків цієї зброї – РПГ-7 і СПГ-9. Перед творцями СПГ-9 спочатку була поставлена задача створити простий і невибагливий гранатомет вагою не більше 30 кілограмів, який міг би пробивати до 300 мм броні.

Розробка гранатомета закінчилася в 1962 році, потім послідували випробування, а вже через рік СПГ-9 був прийнятий на озброєння. До сих пір багато питань викликає дивний калібр зброї – 73 мм. Існувала легенда, що цей розмір пов’язаний з діаметром пляшки горілки, найбільш популярною в СРСР в той період. Але це, звичайно ж, вигадки. Спочатку калібр СПГ-9 був 70 мм, але зброярам довелося додати в конструкцію гранати тонкий провідний поясок, який не тільки краще фіксував її, а й зчищав пороховий нагар в стволі гармати. Саме він і додав «нестандартні» три міліметри.

Відразу після прийняття на озброєння гранатомет СПГ-9 мав тільки один вид боєприпасу – постріл ПГ-9В, пізніше список гранат був значно розширений.

Тактико-технічні характеристики

• Калібр – 73 мм
• Маса гранатомета з прицілом – 49,5 кг
• Маса триножного верстата – 12 кг
• Маса колісного ходу (для СПГ-9Д) – 14 кг.
• Довжина ствола – 1850 мм
• Довжина пострілу – 1115 мм (ПГ-9В) і 1062 мм (ОГ-9В)
• Довжина гранатомета – 2110 мм
• Початкова швидкість гранати – 435 м/с (ПГ-9В) і 316 м/с (ОГ-9В)
• Максимальна швидкість гранати – 700 м/с
• Бронепробивність пострілу ПГ-9В – 300 мм
• Бронепробивність пострілу ПГ-9ВС – 400 мм
• Максимальна дальність стрільби – 4500 м
• Дальність прямого пострілу – 800 м
• Прицільна дальність стрільби – 1300 м
• Швидкострільність – до 6 п/хв
• Обслуга – 4 людини (командир, навідник, заряджаючий, підношувач)

Будова

Ствол

Ствол служить для напрямку польоту гранати при пострілі. Він являє собою трубу, що має гладкий циліндричний канал із розширювальною каморою.
На стволі установлені:
– механізм екстракції, що складає з верхнього і нижнього важелів, що пруть-водять у дію штовхачі, що служать для екстракції діафрагми з трубкою після постріла; важелі утримуються на віссю;
– щиток із передньою і задньою обоймами;
– кронштейн із прицільною планкою і хомутиком;
– мушка;
– ручка для транспортування гранатомета.

Ствол за допомогою передньої і задньої цапф кріпиться на верстаті. На дуловій частині ствола є вінце, що зміцнює. На вінці нанесені чотири різки для установки перехрестя при вивірці прицільних пристосувань. На передній частині ствола є два припливи: збоку – приплив для кріплення підстави мушки і знизу – приплив для кріплення ручки У казенній частині ствола розташован прилив з гніздом, в який входить вушко затвора. У притоці є отвір для вісі із проточкою, у якій западає стопор вісі при відділенні затвора від ствола (при цьому вісь залишається на стволі). Отвір призначений для важелів. У подовжньому циліндричному гнізді притоки розміщаються: корпус фіксатора із фіксатором і пружиною. В отворі притоки поміщається штифт, що утримує корпус фіксатора від випадіння. З правої сторони казенної частини є два бойових упори, за який заходить клин при запиранні, і приплив із пазом типу “ластівкін хвіст” для закріплення пристрою, що розмикає електричний ланцюг при не цілком закритому затворі.

Затвор

Затвор призначений для запирання каналу ствола, забезпечення безоткатності гранатомета й екстракції діафрагми з трубкою після постріла. Затвор складається із сопла механізму екстракції і механізму , що замикає. У передній частини сопла запресоване кільце утворюючий критичний перетин сопла. Механізм екстракції складається з нижнього і верхнього важелів, вісі важелів і штовхачів. Механізм, що замикає, складається з ручки, нетка, клина, фіксу-тора і обойми. На затворі штифтами кріпиться переходник. Вушко служить для з’єднання затвора зі стволом. У виїмку входить ролик фіксатора, що фіксує затвор у відкритому положенні. Торець при відмиканні затвора взаємодіє з відповідними площадками важелів, а останні пускають у хід штовхачі, які екстрактирують діафрагму з трубкою після постріла. У прорізі притоки входять бойові упори ствола, а в квадратному вікні розміщається клин. Клин утримується у вікні ручкою із пальцями, що входять у гвинтові пази клина. У циліндричному отворі я з прорізом розміщається фіксатор із гнатком. Паз у верхній частині переходника призначений для обойми, що утримує рукоятку від переміщення нагору. На ручці закріплена обертова ручка, що забезпечує зручність обертання при відмиканні і запиранні затвора.

Механізм електроспуску

Механізм електроспуску призначений для виробництва постріла. Він складається з генератора, проводів, що проводять струм в трубці. Генератор призначений для виробітки електричного імпульсу, необхідного для запалення стартового заряду. Генератор має корпус із кришкою, у якому змонтований індуктор, спусковий механізм, запобіжник і копилля штепсельного рознімання. У індукторі при натисканні на гашетку спускового механізму збуджується електричний струм. Індуктор складається з котушки, що розташовується між верхнім і нижнім башмаками, між башмаками встановлені два магніти, звернені одноіменними полюсами до нижнього башмака. Башмаки стягнені чотирма гвинтами. Якір двома осями сполучений із коромислом. У свою чергу коромисло з’єднано з важелем штифтом, що виконує роль вісі. Штифт проходить через отвори у верхньому башмаку. Важіль розташований у подовжньому отворі коромисла і має два плічка, що спирається на нього. У гніздо коромисла вставлена пружина, один кінець якої спирається в дно глухого отвору важеля. У нижній башмак вставлена втулка. У башмак вмонтовано по одному латунному штифту. Спусковий механізм призначений для утримання зірочки на бойовому взводі і спуска зірочки з бойового взводу. Спусковий механізм складається з ручки, вісі, важеля, зірочки, пружини, пружини шепотала, що спрямовує стрижня, пружини, шепотала, гашетки. Ручка складається з важеля і ручки. За допомогою штифта ручка сполучена з віссю. Важіль і зірочка надягнута на вісь. Зірочка підгорнута пружиною. Зірочка має три зуби, розташовані під рогом . З торцевої частини зірочка має три виступи, що взаємодіють із відповідними уступами важеля. Пружина розташована в гнізді кришки й упирається в бортик направляючого стрижня. Шепотало має циліндричний виступ, на який спирається одним кінцем пружина. Шепотало сполучено з гашеткою. Запобіжник призначений для охорони від випадкового постріла при зведеному спусковому механізмі. Запобіжник має замок і пружину. Пружина своїм фігурним вирізом входить у замок; Т-образною частиною вона спирається на запобіжник, а протилежним кінцем входить у стопорне поглиблення на корпусі генератора. До копилля штепсельного рознімання підключається вилка проводу , що проводить струм. Копилля штепсельного рознімання кріпиться чотирма гвинтами із шайбами на корпусі генератора. Гвинти угвинчені в планку, розташовану з внутрішньої сторони корпуса. Трубка призначена для охорони від ушкодження проводу, який іде від генератора до пристрою, що блокує.

Пристрій, що блокує не дозволяє проводити постріл при не цілком закритому затворі. Пристрій, що блокує складається з корпуса, що вставлений в ізолятор. На ізоляторі встановлені дві контактні пластини, що охоплюють штовхач. Контактні пластини зібрані з обмежувачами і ламелями; через отвори в ізоляторі контактні пластини, обмежувачі і ламелі закріплені заклепками.

Контактний лад

Контактний лад призначений для передачі електричного імпульсу до електрозапалювача МБ-2Н стартового заряду. Він складається з корпуса, правого і лівого важелів, кнопок, кришки, фіксатора, вісі, двох пружин, ізоляторів, правої і лівої пружин.

 

Колісний хід

Колісний хід придатний до гранатометів, його використовують у парашутно-десантних підрозділах, і призначений для перевезення гранатомета вручну. Колісний хід складається з вісі і двох колес. З’єднання колісного ходу з гранатометом здійснюється за допомогою хомута. Вісь колісного ходу являє собою трубу, в якій з обох сторін встановлені і приварені полувісі. На трубу надягнуті і приварені дві шайби, що мають захоплення і виїмку.Захоплення служать для з’єднання вісі колісного ходу з хомутом. Кріплення вісі колісного ходу до хомута здійснюється захопленнями, що спираються на упори, і засувкою, що складається з валика, пружини і двох прапорців, закріплених на валику штифтами. Колесо- штамповану конструкція, яка має гумову шину. На піввісь надягнута гайка для кріплення колеса і посаджені два упорних роликових підшипника, між якими розміщена розпірне кільце. Утримуються підшипники упором і гвинтом. Для запобігання потрапляння пилюки і вологи в ступицю колеса в гайці є сальник. Гайка від самовідгвинчування утримується фіксатором.Складання та розбиранняРозбирання гранатомета може бути неповне і повне: неповне – для чищення, змащення та огляду гранатомета; повне – для чищення при сильному забрудненні гранатомета, після перебування його під дощем або в снігу, при заміні мастила, для огляду в розібраному виді і при ремонті. Часте розбирання гранатомета шкідливе, тому що прискорює зношування частин і механізмів.
Розбирання і збирання гранатомета треба робити на столі або на чистій підстилці, частини і механізми класти в порядку розбирання, поводитися з ними обережно. Роз’єднуючи або приєднуючи частини гранатомета не застосовувати зайвих зусиль і різких ударів.
При розбиранні і збиранні гранатомета застосовувати інструмент, що входить у комплект ЗІП.

Розбирання гранатомета провадиться з розрахунком для потокового обслуговування. Неповне розбирання гранатомета робити в такому порядку:
1. Зняти з гранатомета оптичний приціл із системою освітлення.
2. Відокремити від прицілу систему освітлення.
3. При наявності на гранатометі колісного ходу відокремити його.
4. Розібрати механізм, що замикає і відокремити затвор від ствола.
5. Розібрати механізм екстракції.
6. Вийняти по черзі контакти із корпуса контактного пристрою, для чого утопити виколоткою кнопку.
7. Відокремити корпус фіксатора затвора у відкритому положенні, для чого вибити штифт і вийняти корпус із фіксатором і пружиною із гнізда приливу, вийняти з корпуса фіксатор і пружину.

Збирання гранатомета після неповного розбирання робити в такому порядку
1. Вставити в корпус фіксатора пружину і фіксатор; зібраний фіксатор вставити в гніздо припливу ствола і утопивши фіксатор, забити штифт.
2. Вставити по черзі контакти у корпус контактного пристрою через відповідні отвори в стволі, попередньо утопивши виколоткою кнопку, потім просунути рукою контакти нагору, при цьому кнопка не повинна бути утоплена; поставити на місце кришку корпуса контактного пристрою.
3. Зібрати механізм екстракції.
4. Зібрати механізм, що замикає і приєднати затвор до ствола.Для перевірки правильності збирання механізму, що замикає, необхідно декілька разів відчинити і закрити затвор.
5. Приєднати систему освітлення до прицілу, установити приціл на гранатомет і закріпити його гвинтом кронштейну.

Варіанти

Десантний гранатомет СПГ-9Д
Модернізований гранатомет СПГ-9М
Модернізований десантний гранатомет СПГ-9ДМ
Модифікації з нічним прицілом ПГН-9 – СПГ-9Н, СПГ-9ДН, ЗПГ-9МН і СПГ-9ДМН
На основі СПГ-9М створено 73 мм гладкоствольна гармата 2А28 «Грім», яке увійшло до комплексу озброєння бойової машини піхоти БМП-1.
В 2018 році розпочались випробування копії СПГ-9 створеної українською компанією «Рубін-2017». Новий гранатомет отримав назву «Ланцея». Слід зазначити, що після підписання Мінських домовленостей це найпотужніша зброя яку можуть використовувати сторони відповідно до мирних угод.

 

також дивиться:
РПГ-75М    РПВ-16   FLG-5000 AGIT-4   NLAW   FGM-148 Javelin