NLAW

(англ. Next Generation Light Anti-tank Weapon) — шведсько-британська переносна протитанкова керована ракета малої дальності. Комплекс розроблений компанією SAAB (Швеція). Має дальність стрільби до 800 м, вага — 12,5 кг. Час, необхідний для активації системи і відкриття вогню, становить 2—3 с.

Історія

Система створена в рамках проєкту Міністерства оборони Великої Британії MBT LAW (англ. Main Battle Tank and Light Anti-tank Weapon). Вона мала замінити застарілі гранатомети LAW 80 і FFV AT 4.

Програма NLAW передбачала створення сучасної зброї з керованою ракетою для ефективного застосування в реалістичних сценаріях. Основним завданням нового комплексу мало бути знищення бронетехніки у ближньому бою. Додатковим завданням мало стати знищення укріплень (бункери тощо). Зброя також мала бути придатна до пуску з малих приміщень, притаманних для війни в міських умовах. Новий комплекс мав надійти на озброєння піхоти й бути доповнений озброєннями з більшою ефективною відстанню ураження (до 2—3 км).

Перші два контракти на створення демонстраторів укладено в січні 2001 року. Одним з представлених варіантів став гранатомет FGM-172 SRAW. Проте переможцем оголосили пропозицію шведської компанії Saab Bofors Dynamics (Celsius), і в червні 2002 року підписали меморандум, а також погодили контракти на виробництво нової системи. У виробництві складових частин NLAW залучено понад 14 британських компаній, остаточне збирання виконує Thales Air Defence.

Під час створення нової системи використали успішні напрацювання (сенсори, система керування ракетою тощо) від попередніх розробок, зокрема керованої ракети BILL 2. У 2009 році NLAW взяла на озброєння Британська армія, розпочато його серійне виробництво. Компанія «Saab» у 2015 році оголосила про оновлення програмного забезпечення системи керування ракет, завдяки якому ефективна дальність ураження нерухомих цілей зросла до 800 м. У січні 2022 року Велика Британія передала Україні більш як 1000 протитанкових керованих ракет NLAW.

Схема роботи

Ракета має інерційну систему наведення з упередженням за лінією візування (англ. Predicted Line of Sight, PLOS). Тобто для ураження рухомої цілі після активації системи наведення стрілець має протягом 2—3 секунд утримувати ціль у прицілі. За цей час система наведення визначає кутову швидкість цілі та обчислює траєкторію польоту ракети. Стрільцеві не потрібно визначати відстань до цілі, робити будь-які поправки на вітер, тощо.

Таким чином, після виконання пострілу стрілець може залишити пускову установку (трубу з прицілом), оскільки ракета не потребує жодних додаткових інструкцій під час польоту (так званий принцип «вистрелив та забув»). За потреби з використаної пускової труби можна знімати приціл.

Також пускова труба має кріплення для встановлення будь-яких тепловізійних прицілів або прицілів нічного бачення.

Система наведення має два режими: згори (англ. overfly top attack, OTA) для ураження танків, та контактний підрив (англ. direct attack, DA) для ураження легкоброньованої, неброньованої техніки та укріплень.

Система пуску NLAW працює двома етапами: на першому вибивний заряд викидає ракету з пускової труби, а після подолання кількох метрів, на безпечній для стрільця відстані, запускається маршовий твердопаливний ракетний двигун. Завдяки цьому пуск можна виконувати зсередини приміщень, укриттів тощо. Також є можливість здійснювати постріл без попереднього налаштування системи наведення для економії часу.

Ракета має діаметр 150 мм, кумулятивний снаряд має калібр 102 мм та розташований під кутом 90°. Гарантоване бронепробиття кумулятивною частиною — до 500 мм однорідної катаної броні[11]. В дію кумулятивний снаряд приводить комбінований активний оптично-магнітний датчик[6]. Датчик налаштований на виявлення типових зразків бронетехніки, здатен виявляти техніку, виготовлену зі сплавів алюмінію.

Бойова частина має механізм самознищення, що спрацьовує через 5,6 секунди після пуску. За цей час ракета долає близько 1000 метрів.

Тактико-технічні характеристики

Маса: 12.4 кг
Довжина: 1.016 м
Калібр: 102 мм (ракети)/150 мм (кумулятивна бойова частина)
Швидкість ракети:
Початкова: 40 м/с
Найбільша: 200 м/с (0.7 махів)
Дальність:[12]
Мінімальна: 20 м
Ефективна максимальна: 600 м
Максимальна проти нерухомих цілей: 800 м
Бронепробиття: >500 мм
Система наведення: упередження за лінією візування/інерційна
Приціл: Trijicon TA41 NLAW 2,5×20
Боєголовка: комбінована для атаки з гори та контактна
Вартість: близько £20 000 (2008)
Діапазон робочих температур: -38 … +63 °C

Коли та як застосовувати NLAW

Одна з найбільших переваг NLAW це те, що цією зброєю можна навчати користуватись будь-якого солдата всього за години. До того ж її використання проти танків довело свою ефективність: портативність та можливість використовувати за невеликої дальності дають можливість атакувати навіть ті танки, що розташовані в укритті. NLAW може пробити броню товщиною понад 500 мм.

У режимі прямої атаки його можна використовувати проти вантажівок, автобусів, автомобілів та гелікоптерів. Крім того, застосовувати NLAW можна у будь-якій місцевості та з будь-якої позиції: з висоти в будівлі, за деревом або в канаві. Стріляти можливо на 45 градусів і зсередини будівлі, з підвалу або з другого поверху будівлі поза зоною дії більшості танків.

… читати далі про

РПГ-75М  РПВ-16  FLG-5000 AGIT-4  FGM-148 Javelin