RPG- 75M

Ручний протитанковий гранатомет RPG-75 сконструйований у 1970-ті роки у Чехословаччині.

68-мм реактивний протитанковий гранатомет RPG-75 – є ручною протитанковою зброєю одноразового використання, призначений для знищення танків, бронетехніки, укріплених цілей противника та використання в механізованих підрозділах як додаткова зброя підтримки.

Пускове пристосування гранатомета RPG-75 складається з двох телескопічно розсувних частин: труби та камери згоряння із соплом. Труба є фасонним виробом з дюралю з двома ребрами, що підсилюють.

На пусковому пристосуванні кріпляться прицільні пристосування та спусковий, ударний та запобіжний механізми, а також упори та засувки, що з’єднують обидві частини пускового пристосування.

 

RPG-75 у похідному положенні
1 – ковпак; 2 – труба; 3 – гумовий бандаж; 4 – приціл; 5 запобіжник;
б – шплінт; 7 – спускова тяга з виступом; 8 – платівка з ударником; 9 – сопло.

Калібр гранатомета, мм 68
Маса гранатомета, кг 3.2
Маса пускового пристрою, кг 2.2
Довжина гранатомета (у положенні/бойовому положенні), мм 630/890
Максимальна дальність стрілянини, м 300
Бронепробивність, мм 300
Час дії самоліквідатора, з 3-6

Камера згоряння виконана зі сталі та закінчується соплом. Усередині неї розташовані запальний склад і метальний заряд, що кріпиться за допомогою спеціальних грат. Капсуль-займист поміщений у гніздо, що знаходиться в стінці камери згоряння, таким чином, що він може бути наколоти ударником тільки після розкладання пускового пристосування. Порохові гази виходять з камери згоряння через невеликий отвір вперед, рухаючи снаряд, а також через сопло назад, забезпечуючи рівновагу сил під час пострілу. На сопло вдягається гумовий амортизатор. Роль переднього амортизатора виконує гумовий ковпак, що надягає в похідному положенні надульний зріз пускового пристосування.

Спусковий механізм RPG-75 складається зі спускової тяги з виступом, що виконує функцію спуску і ударника, встановленого на пластинці, що обертається. До пострілу ударник постійно перебуває у зведеному положенні, але блокується спусковою тягою. Після натискання на виступ тяга переміщається вперед та звільняє платівку з ударником. Функцію запобіжника виконує пружна пластинка, що блокує рух спускової тяги. Тяга може переміщатися тільки після додаткового зусилля притискання пластинки до труби пускового пристосування. Крім того, спусковий механізм блокується за допомогою шплінту (з фабричним пломбуванням).

 

Прицільні пристрої гранатомета РПГ-75 складаються з прицілу і мушки. Приціл шарнірно кріпиться на трубі пускового пристрою. Він має щит, що обертається, з трьома візирами, що відповідають різній температурі навколишнього середовища. У похідному положенні приціл прилягає до пускового пристрою і утримується за допомогою гумового бандажу. Мушка, що обертається, у вигляді пластинки (з сіткою для прицілювання і прорізом, що полегшує визначення відстані до мети) встановлена ​​разом з кришкою таким чином, що в похідному положенні, долаючи опір своєї пружини, закриває дульний зріз пускового пристосування. 

У цьому положенні вона утримується за допомогою клямки. Сітка прицілу складається з однієї вертикальної та чотирьох горизонтальних зволікань, положення яких відповідає відстаням стрільби на 100, 200, 250 і 300 м. На одній з них є дві позначки для введення поправки на бічне рух мети (при швидкості 25 км/год на відстань приблизно 225 м). Чергові зазори (сходинки) мають розміри бічного силуету танка, видимого з відстані 200, 250 та 300 м.

У заводських умовах усередині пускового пристрою встановлюється снаряд. Він складається з балістичного наконечника, корпусу, кумулятивного заряду та донного підривника. Снаряд кріпиться за допомогою двох саморізів до виступів передньої стінки камери згоряння. Шурупи після досягнення відповідного тиску камери зрізаються. Кумулятивний заряд складається із флегматизованого гексогену. Підривник оснащений самоліквідатором, що викликає вибух снаряда у разі непотраплення в ціль. На увагу заслуговує аеродинамічна стабілізація снаряда без застосування оперення, що застосовується під час його польоту по траєкторії. Стабілізація досягається завдяки відповідному розподілу маси, і навіть формі снаряда. Вони дозволяють ефективно використати аеродинамічний фактор.

Для виконання пострілу з RPG-75 необхідно зняти з дульного зрізу труби гумовий ковпак, зірвати пломбу, повернути вліво до упору сопло (45°), висунути його з камерою згоряння з труби пускового пристосування та поворотом вправо заблокувати їх, підняти прицільні пристосування та ввести поправку на температуру, витягнути шплінт, прийняти стійку для стрілянини, вказівним пальцем натиснути на запобіжник і великим пальцем іншої руки перемістити вперед спускову тягу.

На пусковому пристрої наклеєна інструкція з обслуговування гранатомета.

На базі гранатомета RPG-75 з кумулятивною гранатою було розроблено ряд бойових та навчальних модифікацій цієї зброї:

– RPG-Nh-75 – з гранатою (PrNh);
– RPG-75-TB – з термобаричною гранатою;
– RPG-Cv-75 – тренувальна модель (для стрільби по щитах);
– RPG-Šk-75 – навчальний (шкільний) гранатомет.

Після розпаду Чехословаччини та виходу її з Організації Варшавського договору виробництво гранатометів RPG-75 було налагоджено на підприємстві МОЕХ – Vlarske Stroijny у м. Славіцині (Чеська Республіка).

Відео на цю тему:

 

… читати далі про

РПВ-16   FLG-5000 AGIT-4   NLAW   FGM-148 Javelin